Valikko

Kiipulan ammattiopiston TELMA-ryhmä on tehnyt Sastamalassa yhteistyötä Häijään Säästömarketin eli K-Market Säästiksen kanssa jo viime keväästä lähtien. Yhteistyö on tarjonnut opiskelijoille arvokasta työkokemusta ja kauppiaalle innokkaita työntekijöitä. K-Market Säästiksen kauppias Henri Järvinen kertoo, että opiskelijat ovat osallistuneet muun muassa hyllytykseen ja myymälän ylläpitotehtäviin.

– Kaupasta eivät koskaan lopu työt, joten lisäkädet ovat aina tarpeen. TELMA-ryhmän opiskelijat ovat olleet todella reippaita ja työtehtävissään motivoituneita, Järvinen toteaa.

TELMA-koulutus on tarkoitettu opiskelijoille, jotka tarvitsevat erityistä tukea itsenäistymisessä ja työelämään siirtymisessä. K-Market Säästis tarjoaa opiskelijoille mahdollisuuden tutustua kaupan alan työtehtäviin ja kehittää omia työelämätaitojaan.

Ponnahduslauta työelämään

Opiskelijat itse kokevat kaupassa työskentelyn mielekkäänä. Vilja Heinonen kertoo pitäneensä erityisesti hyllyttämisestä ja tuotteiden järjestelystä.

– Täällä on ollut kivaa, ja kauppias on ollut mukava, Heinonen kuvailee kokemustaan.

TELMA-ryhmän ohjaajat korostavat, että opiskelijat tulevat aina innolla kauppaan töihin.

– He kokevat sen kunniana, ja on hienoa, että heidän työnsä jälki näkyy konkreettisesti. Työn tekeminen lisää myös yhteiskunnallista osallisuutta, opiskelijoiden ohjaaja toteaa.

Vaikka opiskelijat tulevat kauppaan alun perin harjoitteluun, kauppias Henri Järvinen näkee yhteistyön mahdollisuutena myös pidemmälle.

– Jos joku opiskelijoista osoittautuu erityisen hyväksi ja sopivaksi työnhakijaksi, miksei häntä voisi palkata myös osa-aikaiseksi. Palkkauksesta päätetään toki erikseen, mutta meille on tärkeää, että tunnemme tulevat työntekijämme jo ennakkoon.

Kauppias seuraa vierestä kun opiskelija hyllyttää keksipaketteja.
Kauppias Henri Järvinen on ollut tyytyväinen yhteistyön tuloksiin.

Yhteistyö kannattaa

Kiipulan ja K-Market Säästiksen yhteistyö näyttää, kuinka työelämän ja koulutuksen yhdistäminen voi tuottaa hyötyjä niin opiskelijoille kuin yrityksellekin. Se tarjoaa paitsi arvokasta työkokemusta, myös mahdollisuuden kehittää tulevaisuuden osaajia ja luoda kestäviä työelämäyhteistöitä.

Henri Järvinen suosittelee vastaavaa yhteistyötä myös muille yrityksille.

– Opiskelijoiden ottaminen harjoitteluun vaatii aina alkuun perehdytystä, mutta se kannattaa. Työelämään tutustuminen on opiskelijoille todella arvokasta, ja samalla yritys saa motivoituneita työntekijöitä. Kaikki voittavat.


Pääkuvassa: Opiskelija Vilja Heinonen työntää rullakkoa Kiipulan ohjaajan kanssa.

Juttu ja kuvat: Olga Siikaluoma